Pracownia Psychoterapii Hygge

Pierwsza Konsultacja

Wokół pomocy psychologicznej narosło wiele mitów. Choć o dbaniu o zdrowie psychiczne mówi się coraz częściej, pierwsza wizyta u psychologa może budzić lęk. Niepokój wzbudza już sama wizja opowiadania o najtrudniejszych aspektach swojego życia obcej osobie. Do tego dochodzą pytania i wątpliwości: czy psycholog zrozumie moje problemy? Czy będzie potrafił mi pomóc? O co właściwie zapyta?

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa – dowiesz się z tego artykułu.

Jak się przygotować?

Do konsultacji wcale nie musisz się przygotowywać – psycholog sam poprowadzi Cię pytaniami tak, aby jak najlepiej zrozumieć z czym się zmagasz. Jeśli jednak chcesz poczuć się pewniej i ułożyć w głowie najistotniejsze kwestie, odpowiedz sobie na te pytania.

  • Co uważasz za największy problem?

Zastanów się, jakich objawów doświadczasz i jak konkretnie się manifestują. Przypomnij sobie określone sytuacje, w których problem istotnie wpłynął na Twoje życie. Przywołanie konkretnych wydarzeń pozwoli specjaliście lepiej rozeznać się w Twojej sytuacji, a Tobie uzmysłowić sobie jakie obszary Twojego życia najbardziej wymagają zmian.

  • Od kiedy problem trwa?

Przypomnij sobie, kiedy zauważyłeś swój problem po raz pierwszy. Czy towarzyszy Ci, odkąd pamiętasz? A może pojawił się niedawno? Rozwijał się stopniowo czy też spadł na Ciebie jak grom z jasnego nieba? Zastanów się też, jak zmieniało się nasilenie Twojego problemu w czasie. W jakich sytuacjach czułeś się lepiej, a w jakich gorzej? Zrozumienie dynamiki problemu ułatwia znalezienie skutecznych rozwiązań.

  • Jak dotychczas próbowałeś poradzić sobie z problemem?

Nikt nie zna Ciebie lepiej niż Ty sam. Choć możesz czuć, jakby żadne próby rozwiązania problemu nie przyniosły dobrego skutku, bardzo prawdopodobnie wypracowałeś strategie, które pomagały Ci poczuć się choć trochę lepiej. Refleksja nad udanymi i nieudanymi próbami rozwiązania problemu to wspaniały punkt wyjścia do dalszej pracy.

  • Co sprawiło, że zdecydowałeś się na wizytę u psychologa właśnie teraz?

Czy wydarzyło się coś, co przelało przysłowiową czarę goryczy? Niezależnie od tego, jak trudno jest Ci teraz, pierwszym i najodważniejszym krokiem ku poprawie jest sięgnięcie po pomoc. Zastanów się co popchnęło Cię, aby ten krok wykonać.

  • Jakie są twoje oczekiwania względem wizyt u psychologa?

To najważniejsze pytanie. Zadaniem psychologa jest pomóc Ci w tym, co sam chcesz osiągnąć. Zdarza się, że w toku pracy cele zmieniają się, a oczekiwania urealniają. Jednak odpowiedzenie sobie i specjaliście na pytanie: co chcę zmienić i po czym poznam, że mi się udało? – samo w sobie jest już terapeutyczne.

Jeśli jednak nie potrafisz jeszcze na nie odpowiedzieć – nie martw się i powiedz o tym szczerze. Wypracowanie celu terapii może być celem samym w sobie.

Jak przebiega konsultacja?

 

Na to pytanie nie sposób precyzyjnie odpowiedzieć. Każdy z nas jest inny, dlatego w psychologii nie ma sztywnych scenariuszy. Prawdziwie lecząca jest rozmowa. A to, jak przebiegnie, zależy w dużej mierze od Ciebie. Choć pierwsza konsultacja rządzi się pewnymi prawami, w praktyce może przebiegać bardzo różnie. Oto pytanie, które na pewno usłyszysz (w tej bądź podobnej formie):

W czym szukasz pomocy?

Odpowiadając na nie, najważniejsze jest, abyś pamiętał, że:

jesteś bezpieczny

Wszystko, co powiesz na konsultacji i później, a nawet sam fakt, że korzystasz z pomocy, objęte jest tajemnicą zawodową. Oznacza to, że informacje na Twój temat są całkowicie bezpieczne.

Uwaga – jedynym odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, w której zachodzi zagrożenie zdrowia lub życia Twojego lub innych osób. Jeśli psycholog uzna, że takie zagrożenie zachodzi, podejmie kroki, aby mu przeciwdziałać i poinformuje Cię o tym. Ujawni przy tym minimum informacji na Twój temat, wyłącznie niezbędnym osobom.

to jest czas dla Ciebie

Spotkania u psychologa należą wyłącznie do Ciebie. To czas, w którym przyjrzysz się swoim emocjom, myślom i potrzebom. Specjalista skupi się na Tobie i wyłącznie na Tobie.

nic nie musisz

Co, ile i jak mówisz na sesji oraz jakie decyzje podejmujesz poza nimi – kontrolujesz wyłącznie Ty. Wiemy, że zaufanie wymaga czasu a zmiany zachodzą tylko tam, gdzie pojawia się prawdziwa gotowość. Psycholog nie będzie Cię do niczego zmuszał.

najważniejsza jest szczerość

Nie musisz ujawniać wszystkiego na raz – tempo rozmowy zawsze ustalasz Ty. Jednak nasi specjaliści nie czytają w myślach. Aby psycholog miał szansę Ci pomóc, niezbędna jest szczerość. Jeśli nie czujesz się gotowy na poruszenie jakiegoś wątku, powiedz o tym. Psycholog nie oceni Cię ani nie skrytykuje: życzliwość i empatia to podstawa relacji terapeutycznej.

możesz zadawać pytania

I warto, abyś to robił! Obowiązkiem specjalisty jest wyjaśnienie Ci, jak może przebiegać proces terapii i czego możesz się po nim spodziewać, a także jakie są jego kompetencje i doświadczenia zawodowe.

nie musisz znać odpowiedzi

Odpowiedzi przyjdą z czasem, a psycholog jest z Tobą po to, aby cierpliwie, krok po kroku pomóc Ci je odnaleźć.

Umów się do nas.

Have a question?

Błąd: Brak formularza kontaktowego.